Mediclub
Wróć do listy artykułów
serce

Badanie echo serca to nieinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala na ocenę przepływu krwi w jamach serca, naczyniach krwionośnych (żyłach, tętnicach). Dzięki badaniu możliwa jest też dokładna ocena budowy i pracy serca (m.in.: grubość i kurczliwość ściany, funkcjonowanie zastawek, wielkość komór serca). Istnieją różne rodzaje echokardiografii: przezklatkowa, przezprzełykowa, wysiłkowa. Na czym polega to badanie? Jak należy się do niego przygotować? 

Spis treści:

  1. Echo serca – na czym polega badanie
  2. Co wykrywa echo serca? 
  3. Wskazania do wykonania 
  4. Przygotowanie do echa serca 
  5. Echo serca – jak wygląda badanie? 
  6. Normy echa serca 
  7. Badania echo serca – wyniki 
  8. Echo serca u dziecka 

Echo serca – na czym polega badanie

Badanie echo serca, nazywane także echokardiografią albo ultrasonokardiografią, to badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe, które odbijają się od badanych struktur i umożliwiają ich uwidocznienie na monitorze urządzenia. Badanie jest w pełni bezpieczne i może być wykonywane u wszystkich pacjentów, nawet u kobiet w ciąży. 

 
 

Co wykrywa echo serca? 

Echo serca pozwala na uwidocznienie na ekranie aparatu do USG obrazu przedstawiającego przekrój przez mięsień sercowy. Jest ono przydatne przede wszystkim w diagnostyce choroby wieńcowej, a także wrodzonych wad serca i dużych naczyń. W USG serca można również wykryć tętniaka oraz bliznę po przechodzonym zawale mięśnia sercowego. 

Wskazania do wykonania 

Badanie echo serca wykonywane jest u osób z zaburzeniami rytmu serca, nadciśnieniem tętniczym oraz z objawami choroby niedokrwiennej serca, choroby zakrzepowo-zatorowej czy u pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Jeśli odczuwasz kołatanie serca, duszności i łatwo się męczysz, a Twoje nogi są wieczorami ciężkie i opuchnięte, porozmawiaj o swoich objawach z lekarzem. Gdy występują u Ciebie nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego lub istnieje podejrzenie istnienia takich nieprawidłowości, prawdopodobnie lekarz zaleci Ci wykonanie echa serca. 

Przygotowanie do echa serca 

Echokardiografia przezklatkowa, czyli wykonywana przez ścianę klatki piersiowej, to badanie, do którego nie trzeba się przygotowywać w specjalny sposób.

Warto założyć dwuczęściowy, wygodny strój, gdyż podczas procedury trzeba zdjąć ubranie od pasa w górę, a także biżuterię.

Jeśli planowana jest u Ciebie echokardiografia przezprzełykowa, pamiętaj, aby na badanie zgłosić się na czczo. Nie jedz i nie pij niczego przez co najmniej cztery godziny przed wizytą.

Podczas echokardiografii wysiłkowej (obciążeniowej) badanie wykonuje się w spoczynku j przy obciążeniu serca pod wpływem wysiłku fizycznego lub podania leku. Ten rodzaj echokardiografii zwykle jest wykonywany przy podejrzeniu choroby wieńcowej. Na badanie należy zgłosić się na czczo, aby uniknąć nudności i założyć wygodny strój. 

Echo serca – jak wygląda badanie? 

Echokardiografia przezklatkowa to badanie bezbolesne. Trwa zazwyczaj nie dłużej niż 30 minut. Pacjent leży na lewym boku z lewą ręką ułożoną nad głową. Do rąk i nóg przyklejane są elektrody, by rejestrować rytm serca podczas badania. Lekarz wykonujący badanie rozsmarowuje na skórze klatki piersiowej pacjenta niewielką ilość specjalnego żelu, który ułatwia przepływ fal ultradźwiękowych, a następnie przykłada głowicę urządzenia do odpowiednich miejsc na klatce piersiowej. W trakcie badania nie należy się ruszać.

 W przypadku echokardiografii przezprzełykowej konieczne jest wprowadzenie sondy (o średnicy około 1 cm) do przełyku pacjenta. Gardło badanej osoby zostaje znieczulone za pomocą specjalnego aerozolu. W razie potrzeby pacjent może otrzymać także środek uspokajający. 

Normy echa serca

Podczas echa serca lekarz opisuje takie parametry, jak: budowa zastawek, grubość ścian jam serca, przekrój światła dużych naczyń krwionośnych czy obecność nieprawidłowości, np. zwapnień. Za pomocą odpowiednich wzorów obliczane są wartości ciśnienia w przedsionkach. Normy niektórych wielkości uzależnione są od płci i wieku pacjenta, więc wyniki interpretuje lekarz. Jednym z podstawowych parametrów ocenianych podczas echokardiografii jest objętość frakcji wyrzutowej serca, która optymalnie powinna wynosić 55‒70% (wg Interny Szczeklika, 2019). 

Badania echo serca – wyniki 

Na wyniki echa serca nie trzeba długo czekać, gdyż lekarz przygotowuje je bezpośrednio po badaniu. Ze względu na to, że obraz ukazuje się na monitorze echokardiografu w czasie rzeczywistym, wszelkie nieprawidłowości widoczne są od razu. 

Echo serca u dziecka 

Echokardiografia jest badaniem bezpiecznym dla dzieci. Jeśli konieczne okazuje się u malucha echo przezprzełykowe, można podać mu lek uspokajający. U niemowląt procedura ta służy zwykle wykrywaniu wrodzonych wad serca. 

Echo serca Warszawa

  • Centrum Medyczne Damiana - ul. Przy Bażantarni 8B, Warszawa
  • Centrum Medyczne Damiana - ul. Wałbrzyska 46,Warszawa
  • Centrum Medyczne Damiana - ul. Foksal 3/5,Warszawa
  • Centrum Medyczne Damiana - al. Zjednoczenia 36, Warszawa
  • Centrum Medyczne Damiana - Pl. Konesera 10A, Warszawa

Echo serca Gdańsk

  • Centrum Medyczne Medicover Grunwaldzka - Aleja Grunwaldzka 472A, Gdańsk
  • Centrum Medyczne Medicover Forum - Targ Sienny 7, Gdańsk

Echo serca Poznań

Centrum Medyczne Medicover Malta - Baraniaka 88, Poznań
Centrum Medyczne Medicover Kolorowa - Kolorowa 2, Poznań

„Echo serca badanie”

https://www.medicover.pl/badania/echo-serca/