Po zimie stan skóry nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. Cera jest przesuszona, pozbawiona blasku, a nawet podrażniona i zaczerwieniona. Wszystko za sprawą kilkumiesięcznego narażenia jej na działanie niskich temperatur, ogrzewania i powietrza o niskiej wilgotności. Czynniki te znacząco wpływają na kondycję naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry, co przekłada się na jej wygląd. Dlatego tak ważne jest, aby wraz z nadejściem wiosny, odpowiednio zadbać o skórę ciała i twarzy. W tym czasie warto nastawić się na odświeżenie cery za pomocą peelingów lub produktów kwasowych, które pomogą w pozbyciu się zrogowaciałego naskórka. Utracony blask przywrócą preparaty z zawartością antyoksydantów. Pielęgnacja nastawiona na regenerację składa się również z produktów o silnym działaniu nawilżającym.
Spis treści:
- Postaw na złuszczanie
- Kosmetyki złuszczające z kwasem
- Regeneracja skóry – zadbaj o nawilżenie
- Wyrównaj koloryt skóry z witaminą C
- Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej
- Suplementacja i dieta – zadbaj o skórę od środka
- Zrób przegląd swojej kosmetyczki
Odbudowa płaszcza hydrolipidowego to proces, który z pewnością pozwoli na poprawę kondycji cery. Jednak aby w pełni zadbać o naszą skórę, nie zapominajmy o codziennej ochronie przeciwsłonecznej. Kosmetyk z filtrem SPF to nie tylko skuteczna broń w walce z fotostarzeniem skóry, ale i ochrona przed przykrymi następstwami działania promieniowania UV takimi jak: przebarwienia, nasilenie zmian trądzikowych, a nawet nowotwory skóry. Ważne, aby pamiętać o tym, że każdy kosmetyk powinien zostać dobrany do naszego typu cery. Gwarantuje to najlepsze efekty jego stosowania.
Zimowa aura wpływa na obniżenie poziomu ceramidów, kwasów tłuszczowych i cholesterolu w naskórku. Następuje wówczas zwiększona utrata wody z jej głębszych warstw, co powoduje przesuszenie.
Postaw na złuszczanie
Aby pozbyć się martwej warstwy naskórka, warto sięgnąć po produkty złuszczające. Zrogowaciały naskórek nie tylko uniemożliwia przenikanie substancji czynnych zawartych w kosmetykach do głębszych warstw skóry, ale i powoduje suchość i szorstkość. W tym celu sprawdzą się delikatne peelingi oraz produkty kwasowe. Preparat peelingujący powinien być jednak dopasowany do rodzaju cery. Te, które w swoich recepturach zawierają korund, kwarc i piasek wulkaniczny, należą do najbardziej agresywnych. Sprawdzą się więc jedynie w przypadku skóry tłustej i grubej. Nieco delikatniejsze są peelingi zawierające rozdrobnione pestki brzoskwini, skorupy orzecha włoskiego, pestek oliwek oraz zmielonej kawy. Najdelikatniejsze będą kosmetyki zawierające płatki kwiatów, cukier, granulaty woskowe, pestki malin czy truskawek oraz skórkę gorzkiej pomarańczy.
Kiedy peeling jest przeciwwskazany?
Mechaniczna forma złuszczania naskórka nie będzie jednak odpowiednia dla skóry wrażliwej i naczyniowej. W tym przypadku lepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne zawierające w swoich formułach enzymy roślinne takie jak papaina z owoców papai, bromelaina z miąższu ananasa, a także aktynidyna z owoców kiwi i ficyna z fig. Substancje te pozwalają na usunięcie zewnętrznych komórek naskórka oraz nadmiaru sebum z ujść gruczołów łojowych. Zmiękczają również warstwę rogową. To także idealna forma złuszczania dla cery ekstremalnie suchej, gdzie mechaniczne peelingi nie są wskazane.
Kosmetyki złuszczające z kwasem
Sposobem na pozbycie się zalegających komórek warstwy rogowej naskórka jest również wprowadzenie do pielęgnacji kosmetyków kwasowych. Wprawdzie nie wszystkie kwasy stosowane w kosmetykach wykazują właściwości złuszczające oraz nie wszystkie będą odpowiednie dla każdej cery. Jednak wraz z końcem zimy warto skupić się właśnie na nich. Dla posiadaczy cery mieszanej, tłustej, problematycznej i tej z nierównomiernym kolorytem – dobrze sprawdzi się kwas glikolowy. Przyczyni się do syntezy kolagenu i elastyny w skórze, wygładzi ją oraz nawilży. Zarówno dla cery mieszanej i tłustej, jak i suchej dobrym rozwiązaniem jest kwas migdałowy. Wykazuje delikatne właściwości złuszczające i ogranicza wydzielanie sebum oraz wyrównuje koloryt naskórka. Skuteczne okażą się również produkty z zawartością kwasu azelainowego. Substancja ta jest polecana nawet do wrażliwej i naczyniowej cery. Powoduje jej rozjaśnienie i wyrównanie kolorytu.
Pamiętaj o skórze stóp
Wiosną warto sięgnąć również po preparaty kosmetyczne dedykowane okolicom, które po zimie wymagają szczególnej uwagi. Stopy, ukryte pod grubymi skarpetami i zimowymi butami, potrzebują teraz regeneracji. Aby wygładzić zrogowacenia, dobrze wprowadzić do pielęgnacji kremy, których składy oparte są o działanie wysokich stężeń mocznika.
Regeneracja skóry – zadbaj o nawilżenie
Zimowa aura wpływa na obniżenie poziomu ceramidów, kwasów tłuszczowych oraz cholesterolu w naskórku. Następuje wówczas zwiększona utrata wody z jej głębszych warstw, co powoduje przesuszenie. W celu regeneracji skóry niezbędne jest zatem stosowanie substancji aktywnych, które przywrócą odpowiednie nawilżenie. Jedną z najpowszechniej stosowanych substancji nawilżających jest kwas hialuronowy, który skutecznie utrzymuje odpowiednie nawodnienie tkanek. Warto szukać go w produktach pielęgnacyjnych.
Z uwagi na swoją budowę oraz zdolności penetracyjne w głębsze warstwy skóry, warto skorzystać z dobroczynnego działania gliceryny. Wykazuje ona działanie nawilżające oraz wspomaga transport pozostałych substancji zawartych w kosmetyku. Aby ograniczyć nadmierną ucieczkę wody z głębszych warstw skóry i odbudować naturalny, ochronny płaszcz hydrolipidowy, który został naruszony przez zimowe temperatury, należy wybierać produkty kosmetyczne zawierające w składzie fizjologiczne lipidy. Należą do nich ceramidy, trójglicerydy, skwalan oraz kwasy tłuszczowe. Przydatne będą również składniki takie jak masło shea, olej z wiesiołka czy olej jojoba.
Wyrównaj koloryt skóry z witaminą C
Kwas askorbinowy, czyli powszechnie znana witamina C wykazuje wszechstronne działanie na skórę. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed działaniem wolnych rodników, które przyspieszają proces starzenia.
Kwas askorbinowy wykazuje działanie stymulujące produkcję kolagenu. Właśnie z tego względu substancja ta jest tak ważnym i często stosowanym składnikiem kosmetyków przeciwstarzeniowych. Po zimowych miesiącach niezwykle cenną właściwością kwasu askorbinowego jest skuteczność w rozjaśnianiu cery i wyrównywaniu jej kolorytu. Wykazuje także działanie hamujące nadmierną produkcję melaniny (barwnika skóry), dzięki czemu efektywnie walczy z przebarwieniami. Nadaje również cerze blasku i zdrowego wyglądu, co jest tak ważne wiosną.
Chroń skórę przed słońcem
Jeśli kosmetyk z filtrem SPF nie zagościł jeszcze na stałe w Twojej kosmetyczce, teraz jest odpowiedni moment, aby zacząć aplikować go całorocznie. Nie rezygnuj z niego, nawet kiedy dzień jest pochmurny. Fotoprotekcja jest bowiem nieodzownym elementem pielęgnacji wiosennej, aby wyeliminować jeden z najsilniejszych czynników starzenia się. Należy wybierać kosmetyki zawierające filtry UV, które będą odpowiednie dla naszego typu skóry.
Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej
Zimowe miesiące utrudniały regularną aktywność fizyczną. Właśnie dlatego zmiany w wyglądzie naszej sylwetki mogą być zauważalne. Aby już wiosną rozpocząć przygotowania do sezonu letniego, warto odpowiednio wcześniej zadbać o prawidłowe przygotowanie skóry. W tym celu można skorzystać z peelingów przeznaczonych do całego ciała lub regularnie wykonywać szczotkowanie ciała na sucho. Taki zabieg pobudza mikrokrążenie skóry. Dodatkowo wspomaga działanie substancji aktywnych zawartych w balsamach antycellulitowych, nawilżających, ujędrniających i wygładzających. Poprawia również koloryt i strukturę skóry oraz sprawia, że cera staje się bardziej jędrna.
Suplementacja i dieta – zadbaj o skórę od środka
Witaminy aplikowane na skórę dobrze spełniają swoją funkcję. Pamiętaj jednak, że na wygląd cery ogromny wpływ ma nasza codzienna dieta. Nie może w niej zabraknąć witaminy C i witaminy E. To duet antyoksydantów mających czynny udział w odnowie naskórka. Nieocenione działanie ma również witamina A oraz witaminy z grupy B, a także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Ich źródłem są przede wszystkim oleje – olej lniany, olej z ogórecznika lekarskiego, wiesiołka, oliwa z oliwek oraz ryby. W przypadku niedostarczania odpowiedniej ilości wymienionych substancji wraz z codzienną dietą warto wspomóc się stosowaniem suplementów diety.
Zrób przegląd swojej kosmetyczki
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy termin przydatności kosmetyków jest aktualny. Niezwykle istotne jest także oznaczenie PAO (ang. period after opening), czyli data przydatności kosmetyku od momentu jego otwarcia. Oznaczenie to można znaleźć na produkcie w postaci symbolu otwartego słoiczka. Znajduje się na nim informacja, w jakim czasie należy zużyć produkt. Ważne jest także prawidłowe przechowywanie kosmetyku. Należy unikać zbyt wilgotnych miejsc oraz takich, które narażają kosmetyk na działanie wysokich temperatur. Szczególnie istotne jest, aby nie stosować kosmetyków z filtrem SPF dłużej niż jeden sezon. Po tym czasie mogą one już nie zapewniać odpowiedniej ochrony promieniochronnej. Naszą uwagę powinna zwrócić również zmiana konsystencji lub zapachu produktu. Nie stosuj go, jeśli zmienił barwę, zapach lub konsystencję.
Zima nie jest łaskawym okresem dla naszej skóry. Na szczęście możemy skutecznie wyeliminować suchość, podrażnienia i utratę blasku skóry. W regeneracji skóry pomoże nam pielęgnacja oparta na złuszczaniu, nawilżaniu skóry oraz ochronie przeciwsłonecznej. Dzięki temu nasza skóra zachowa dobrą kondycję na kolejne pory roku.
Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.