Procesy starzenia są zjawiskiem nieuniknionym. Z biegiem czasu obserwujemy spadek elastyczności skóry, zmarszczki oraz utratę jędrności. Jak dbać o cerę dojrzałą, na której istnieją już oznaki starzenia? Sprawdźmy, jakich składników szukać w kosmetykach oraz suplementach diety, aby ujędrnić skórę oraz spowolnić powstawanie zmarszczek.
Spis treści:
- Dlaczego skóra traci jędrność?
- Kosmetyki na poprawę jędrności skóry
- Pielęgnacja skóry dojrzałej
- Ujędrnienie od wewnątrz – dieta i suplementacja
Każdego dnia skóra jest narażona na działanie wielu czynników, które powodują jej starzenie. Szacuje się, że większość zmian starzeniowych widocznych na skórze jest spowodowana właśnie wpływem promieniowania UV. Podczas ekspozycji na słońce dochodzi do szeregu mutacji, które są związane z degradacją najważniejszych struktur skóry – włókien kolagenowych i elastynowych. Uszkodzone włókna znajdują się w nierównomiernym ułożeniu, to właśnie przez to skóra traci swoją jędrność. Skutecznym działaniem w pielęgnacji skóry dotkniętej utratą jędrności charakteryzują się: retinol, peptydy, kwasy AHA i BHA, a także czynniki wzrostu, DMAE i witamina C. To kosmetyki z ich zawartością będą najskuteczniejsze w pielęgnacji cery dojrzałej. Na stan i kondycję skóry zawsze należy patrzeć holistycznie. Dlatego tak duże znaczenie ma zdrowy styl życia, uwzględniający zbilansowaną dietę – bogatą w antyoksydanty i kwasy tłuszczowe, odpowiednią podaż wody, a także regularną aktywność fizyczną. Zdrowy styl życia w połączeniu z odpowiednio dobraną pielęgnacją zagwarantuje najlepsze efekty ujędrnienia i odmłodzenia skóry.
Skutecznym działaniem w pielęgnacji skóry dotkniętej utratą jędrności charakteryzują się: retinol, peptydy, kwasy AHA i BHA, a także czynniki wzrostu, DMAE i witamina C.
Dlaczego skóra traci jędrność?
Za utratę jędrności i sprężystości skóry odpowiadają włókna kolagenowe i elastynowe. To struktury, które tworzą pewnego rodzaju szkielet skóry, dzięki któremu zachowuje ona swoją jędrność i jest napięta. Komórki, które produkują wspomniane włókna to fibroblasty. Wraz z wiekiem wytwarzają coraz mniejsze ilości kolagenu i elastyny, aż w końcu zupełnie zaprzestają ich produkcji. Skóra traci wówczas swoją jędrność. Dotyczy to zarówno skóry twarzy, jak i ciała, gdzie zauważalne są zmarszczki, utrata owalu oraz zwiotczenia. Z biegiem lat skóra traci również swoje zdolności zatrzymywania wody w głębszych jej warstwach. Jednocześnie spada aktywność gruczołów łojowych, które wydzielają sebum na powierzchnię skóry. Prowadzi to do odwodnienia, spadku nawilżenia oraz tym samym zwiększenia widoczności zmarszczek i bruzd.
Na jędrność skóry ma również wpływ codzienna mimika twarzy. Nasze mięśnie mimiczne pracują każdego dnia, aby wyrazić dziesiątki emocji. Ich praca zostawia ślad w postaci potocznie znanych kurzych łapek, zmarszczek poprzecznych czoła oraz lwiej zmarszczki.
Kosmetyki na poprawę jędrności skóry
Wiadomo już, co wpływa na utratę jędrności skóry. Warto przyjrzeć się jednak składnikom, które spowalniają procesy starzenia, a także pomagają ujędrnić skórę. Sprawdźmy, które należą do najbardziej efektywnych.
Retinol (witamina A)
Witamina A jest jedną z najlepiej przebadanych substancji w kontekście działania przeciwstarzeniowego. Jest jedną z najczęściej stosowanych substancji w dermatologii i kosmetologii. Badania potwierdzają jej działanie stymulujące na procesy produkcji kolagenu i elastyny. Jednocześnie retinol wpływa na powstawanie nowych naczyń krwionośnych w skórze, dlatego staje się ona lepiej zaopatrzona w składniki odżywcze. Witamina A rozbija również skupiska melaniny zgromadzone w skórze, a także zapobiega ich przesuwaniu się do zewnętrznych warstw naskórka. Wpływa tym samym na ujednolicenie kolorytu skóry oraz jej gładkość.
Peptydy
Związki te pełnią bardzo istotną funkcję w kosmetykach ujędrniających skórę. Są to regulatory i przekaźniki informacji pomiędzy komórkami. W zależności od rodzaju peptydu mają one różne działanie. Pełnią funkcję stymulującą produkcję kolagenu, ale także działają podobnie do toksyny botulinowej, czyli popularnego botoxu, poprzez blokowanie skurczu mięśni mimicznych i tym samym wygładzenie zmarszczek.
Kwasy AHA i BHA (alfa i beta hydroksykwasy)
Regularne złuszczanie martwych komórek naskórka powoduje pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry. To dzięki temu tworzą się nowe włókna kolagenowe i elastynowe w skórze. Do kwasów stosowanych w kosmetyce zaliczamy m.in.: kwas glikolowy, migdałowy i salicylowy.
Czynniki wzrostu
Czynniki wzrostu są białkami, które występują w ludzkim organizmie, stymulując wzrost jego komórek. Wiele badań donosi, że aplikowanie na skórę czynników wzrostu, które naśladują te naturalnie występujące w organizmie, powoduje stymulację odnowy komórkowej. Tym samym zwiększa się produkcja kolagenu i elastyny, a wraz z nią poprawia jędrność skóry.
Witamina C
Jednym z najczęściej wykorzystywanych w kosmetologii antyoksydantów jest witamina C. Poza działaniem przeciwzapalnym i regenerującym bierze ona udział w syntezie kolagenu w skórze, wspomagając poprawę jędrności. Opóźnia również procesy starzenia się skóry.
DMAE (dimetyloaminoetanol)
Stosowany w kosmetykach anti-aging powoduje, że skóra staje się napięta i ujędrniona. Przede wszystkim wykazuje działanie stymulujące produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Ma także działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Obecny w kosmetyku wywołuje efekt liftingu.
Pielęgnacja skóry dojrzałej
Już na etapie oczyszczania pielęgnacja skóry dojrzałej powinna przebiegać w szczególny sposób. Warto szukać produktów, które nie zaburzą bariery hydrolipidowej, a tym samym nadmiernie jej nie przesuszą. Niezwykle ważny jest także regularny peeling. Pobudza on nie tylko mikrokrążenie skóry, ale także pozwala na pozbycie się martwych komórek naskórka. Dzięki temu substancje aktywne zawarte w kosmetykach są skuteczniejsze.
Ogromną skutecznością w kontekście ujędrnienia skóry jest również masaż. Stanowi niezastąpiony element w pielęgnacji cery dojrzałej. Systematyczne wykonywanie masażu manualnego, przy pomocy rollera lub płytki gua sha pozwala na stymulację mięśni, usprawnienie metabolizmu, a także mikrokrążenia skóry. Przekłada się to również na lepsze wchłanianie substancji czynnych zawartych w kosmetykach anti-aging.
Na szczególną uwagę zasługują również okolice oczu, gdzie naskórek jest cieńszy i pozbawiony gruczołów łojowych, a także dłonie, szyja i dekolt. To w tych miejscach zwiotczenia są szczególnie widoczne. Skórę dojrzałą należy szczególnie ochraniać przed promieniowaniem słonecznym. Aby nie dochodziło do dalszych uszkodzeń struktur skóry, warto zastosować odpowiednią fotoprotekcję. Powinna być ona stosowana każdego dnia, również w pochmurne dni. Promieniowanie UVA dociera bowiem do powierzchni ziemi pomimo zachmurzenia, powodując starzenie. Obecnie medycyna estetyczna proponuje wiele rozwiązań, które pomogą poprawić jędrność skóry. Należą do nich między innymi niechirurgiczny lifting falami ultradźwiękowymi HIFU, radiofrekwencja (RF), mezoterapia, nici PDO (polidioksanon) oraz zabieg z wykorzystaniem osocza bogato płytkowego.
Ujędrnienie od wewnątrz – dieta i suplementacja
Wygląd skóry to odzwierciedlenie naszego stylu życia, w tym również odżywiania się. Aby spowolnić procesy starzenia, warto wzbogacić dietę w składniki o działaniu antyoksydacyjnym. Są to przeciwutleniacze, które przeciwdziałają wpływowi wolnych rodników, które z kolei przyczyniają się do niszczenia komórek organizmu. Do przeciwutleniaczy należą składniki takie jak: likopen, resweratrol, luteina, koenzym Q10, a także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe dostarczające odpowiedniej ilości kwasów omega-3 i omega-6.
Witaminy i kolagen
Nieocenione działanie ma również witamina C, która poza właściwościami antyoksydacyjnymi bierze udział w syntezie kolagenu oraz witaminy E i A nazywane witaminami młodości. Zastosowanie w suplementacji przeciwstarzeniowej ma także kolagen. Cząsteczka kolagenu zawarta w suplementach diety ulega rozpadowi w układzie trawiennym na cząstki o mniejszej masie: peptydy i aminokwasy. To właśnie te substancje wchłaniają się do krwiobiegu, gdzie finalnie stymulują syntezę nowych włókien kolagenowych. W działaniu przeciwstarzeniowym warto wybierać produkty zawierające kolagen typu I, zawarty w suplemencie diety Kolagen ODNOVA oraz typu III, czyli preparaty z zawartością kolagenu wieprzowego, wołowego lub rybiego. To one charakteryzują się najskuteczniejszym działaniem na skórę.
Starzenie i postępująca utrata jędrności dotyka każdego z nas. Procesy te są nieuchronne i są zjawiskiem niezwykle złożonym. Wpływa na nie szereg czynników zarówno środowiskowych, jak i genetycznych. Znając przyczyny utraty jędrności skóry, mamy możliwość wyboru produktów kosmetycznych, które wpływają na spowolnienie tego procesu. Nie bez znaczenia jest również codzienna dieta bogata w składniki przeciwdziałające starzeniu, a także zdrowy styl życia oparty na redukcji stresu, odpowiedniej ilości snu oraz aktywności fizycznej.
Materiał nie stanowi i nie zastąpi porady lekarskiej.